7 април 2010 г.

Акции


Това е първата ми публикация по темата за инвестиции на фондовите пазари. Тук ще споделям моите лични идеи и разсъждения по въпроса.

Митът че в дългосрочен план акциите поскъпват
Много маркетингови материали се опитват да внушат на инвеститора че акциите макар и сравнително по-рискови, задължително поскъпват в дългосрочен план. Това схващане е толкова широко разпространено че то често се приема като аксиома. Да проверим това твърдение с някои конкретни данни от развитите пазари.
За последните 10 години широкият американски индекс S&P 500 е загубил 20% от стойността си. И в Европа положението не е по-добро - индексът STOXX® Europe 600 е загубил 29%.
Стойността на акциите се мени в широки граници и тук е много важен правилния избор на момент, в който да се направи инвестицията (timing). Стратегията "купи и дръж" не е гаранция за успех.

За диферсифицирането
Друга често повтаряна ментра в света на инвестициите е "Не слагай всички яйца в една кошница". Да, диверсификацията намалява риска но с него и печалбата. Ако инвестираме във всички възможни активи вероятно резултатът ще клони към 0, т.е. тук не важи правилото колкото повече толкова по-добре. Всеки трябва да намери подходящия за него баланс между риск и печалба.

Български акции
Допреди кризата родните акции изживяха истински бум. SOFIX беше сред първенците в световен мащаб. Отделен е въпросът дали това поскъпване имаше покритие или беше само въздух под налягне защото по време на кризата бяхме пак сред първенците но по пропадане. Да видим как се представя родния пазар година след края на кризата на световните фондови пазари (дъното беше достигнато през март 2009).
За последната година SOFIX е нарастнал с близо 40%. За сравнение източно европейският индекс MSCI EE е нарастнал с близо 87% за същия период.
Принципно българският пазар е твърде ограничен, манипулируем, непрозрачен и аз не бих заложил на него.

Възникващи пазари
БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай) и компания са голям хит в последните години и нормално - тези икономики тепърва ще разгръщат своя потенциал. MSCI са онагледили с една диаграма категоризацията на международните пазари. Интересно че България и Румъния попадат в категорията Frontier Markets където са страни като Кения, Бангладеш и Виетнам.
За сравнение с развитите пазари, за последните 10 години индексът MSCI Emerging Markets е нараснал с 49%.
За щастие вече и българският инвеститор има достъп до глобалните пазари и може да се възползва от техния потенциал. Повече по темата в следващия брой.


Движенията на финансовите пазари са непредвидими но не и произволни.

Няма коментари:

Публикуване на коментар